Může pomoci léčba lasery, léky nebo obojím, Dr.

Účastníci, kteří nejčastěji jedli domácí jídla, také během osmiletého období přibrali na váze, což může částečně vysvětlit snížené riziko cukrovky.

Rozhodnutí vařit více je zásadní změnou vaší rutiny, což znamená, že je to jeden z těch závazků, které lze snadno dodržet na několik týdnů, ale je obtížné je vštěpovat jako trvalý zvyk. Zde je několik strategií, které vám mohou pomoci omezit závislost na restauracích a rychlém občerstvení nadobro, aniž byste zcela narušili svůj denní rozvrh.

1. Napište jídelníček

Než se vydáte do obchodu s potravinami, naplánujte si večeři na týden. Pravděpodobně se trochu odchýlíte od svého rozvrhu a možná dokonce jednou večer objednáte pizzu místo toho, abyste od nuly vyráběli krůtí sekanou, ale pokud jste již rozvrhli týdenní menu a nakupovali přísady, je mnohem pravděpodobnější následovat.

2. Spřátelejte se s mrazákem

Jsem velkým fanouškem filozofie „uvař to jednou a sněz to dvakrát“, protože hromadění jídel v mrazničce ti ušetří objednávání jídla s sebou, když ti čas schrupne. Pravděpodobně nad tímto tipem neustále váháte v článcích, ale pokud stále neplánujete předem připravená jídla, prosím, vyslechněte mě: Ano, když zdvojnásobíte recept, trvá to déle, než nasekáte další zeleninu, ale celková doba přípravy se obvykle příliš nezvyšuje, protože doba vaření je přibližně stejná (a nádobí musíte umýt pouze jednou). Navíc můžete o víkendech nebo kdykoli máte nejvíce času připravit pokrmy vhodné do mrazničky, takže se při vaření nemusíte cítit uspěchaní a ve stresu. Můžete dokonce pozvat přátele nebo rodinu, pustit si dobrou hudbu a udělat si den plným mrazáku se zásobou zdravé večeře. A řeknu vám, je to skvělý pocit přijít domů po dlouhém, hektickém dni, vysypat nádobu zmrzlého gumbo do kastrůlku, odejít a o 30 minut později naservírovat své rodině výživu připravenou od nuly, která je výživná a plnicí. Polévky, dušené maso, chilli, krůtí masové kuličky, tažené kuřecí nebo vepřové maso, taco náplň a špenátové lasagne vše zmrazí a dobře ohřejí.

3. Postupujte podle metody, nikoli podle receptu

Jakmile zvládnete základní techniku ​​všestranných pokrmů, jako jsou hranolky a těstoviny se zeleninou, můžete vytvářet nekonečné variace pomocí přísad, které máte po ruce, aniž byste museli odkazovat na recept. Například celozrnné těstoviny (nebo farro nebo jiné oblíbené zrno) promíchejte se sýrem feta, pečenou červenou paprikou a artyčoky jako pokrm inspirovaný Řeckem; sušená rajčata, špenát a mozzarella pro italskou verzi; butternut squash a ricotta na podzim; nebo papriky, cukety a cherry rajčata pro letní interpretaci. Ve stejném duchu můžete použít různé směsi pro přípravu nových verzí standardního krůtího hamburgeru nebo připravit základní frittata změnou zeleniny, sýrů a koření, které přidáte do vajec.

4. Držte se jednoduchých stran

Pokud trávíte hodně času přípravou lahodného předkrmu, udělejte si laskavost a udržujte doprovody co nejjednodušší. Mezi snadné možnosti patří pečené sladké nebo bílé brambory, hnědá rýže nebo jiná celozrnná jídla připravená v rýžovaru, restovaný baby špenát, jednoduchý salát z pytlovaného salátu s nakrájenou mrkví nebo okurkou a samozřejmě mražená zelenina, jako je brokolice a zelené fazolky. Pokud máte ještě několik minut, můžete upéct téměř jakoukoli zeleninu tak, že ji nakrájíte na malé kousky, promícháte s olivovým olejem a pečete na 400 stupňů po dobu 20 až 30 minut, nebo dokud není zelenina měkká a nezhnědne na okrajích.

5. Zapalte svůj pomalý sporák

Jsem tak rád, že se tento gadget zuřivě vrátil, protože recepty na pokrmy z hrnců nyní najdete na celém webu. Věnujte několik minut přípravě a odměřování surovin ráno (nebo večer předtím) a v okamžiku, kdy vejdete do dveří, vás přivítají lákavé vůně a horké připravené servírování. Pokud nevlastníte pomalý sporák, můžete si koupit dobrý model za méně než 50 dolarů (je to také skvělý vánoční dárek). Vytvořte si sbírku šesti až osmi receptů, které si vaše rodina užije, a udělejte z jednoho dne v týdnu „den pomalého vaření“, abyste si mohli naplánovat odpolední odpolední večeři.

6. Inspirujte se blogy a časopisy

Díky velké, dobře organizované sbírce receptů, z níž se budete moci těšit, bude plánování týdenních menu méně namáhavé a jak budete svá oblíbená jídla připravovat znovu a znovu, budete při jejich přípravě efektivnější. Pro neustálý proud nápadů doporučuji prostudovat zdravé kuchařské časopisy jako Cooking Light a Eating Well. S vydáním každého měsíce získáte desítky sezónních receptů vyrobených z celých potravinových přísad – a roční předplatné stojí méně než jedna kuchařka. Food blogy jsou dalším skvělým zdrojem, protože mnoho domácích kuchařů, kteří se stali autory, upřednostňuje při vývoji pokrmů pohodlí. Používám webovou stránku Jedna lžička. katalogizovat všechny své oblíbené recepty z celého webu na jednom místě, takže mám hlavní databázi, ze které si mohu vybrat, když potřebuji nápady.

Důležité: Názory a názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a ne Doctor’s Ask.

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o diabetu!

Nejnovější v diabetu 2. typu

5 způsobů, jak zvládnout diabetes typu 2 při práci z domova

Nedovolte, aby vám rutina práce z domova způsobila horskou dráhu s cukrem v krvi.  

Od Krista Bennetta DeMaia 31. března 2021 Sponzorovaný reklamní obsah

Food Rx: Endokrinolog sdílí to, co sní za den, aby pomohl předcházet diabetu 2. typu

Lékař ze Stanfordské univerzity, který se specializuje na léčbu lidí s diabetem 2. typu a obezitou, hovoří o záludném pojídání zeleniny a porcování rýže. . .

Od Kate Ruder 18. března 2021

Cukrovka 2. typu spojená se zvýšeným rizikem Parkinsonovy choroby

Genetická data naznačují, že může existovat přímý vztah mezi diabetem 2. typu a vyšším rizikem pohybové poruchy, jakož i její progresí. . .

Lisa Rapaport, 12. března 2021

Více důkazů Semaglutidová injekce jednou týdně pomáhá lidem s diabetem zhubnout

Semaglutid, prodávaný v nižší dávce pod značkami Ozempic a Rybelsus k léčbě diabetu 2. typu, může být také bezpečný a účinný při chronické váze. . .

Od Lisy Rapaportové, 8. března 2021

8 věcí, které by lidé s diabetem měli vědět o vakcínách proti COVID-19

Zjistěte více o bezpečnosti, účinnosti a významu očkovacích látek proti COVID-19, pokud vy nebo váš blízký žijete s diabetem 1. nebo 2. typu.

Od Kate Ruder, 21. ledna 2021

Existuje souvislost mezi diabetem 2. typu a znečištěním ovzduší?

Rozvíjející se vědecké studie naznačují, že vystavení znečištění ovzduší může ovlivnit riziko diabetu a ztěžuje zvládání této nemoci, pokud vy. . .

Od Kate Ruder 20. ledna 2021

Metformin může vést ke zdravějšímu těhotenství u žen s diabetem 2. typu

Těhotné ženy s diabetem 2. typu, které užívaly metformin, přibraly na váze, vyžadovaly méně inzulinu a měly nižší riziko porodu velkých dětí. . .

Od Lisa Rapaportová 10. prosince 2020

Většina pacientů s diabetem může mít za 10 let velmi vysoké riziko smrtelné srdeční choroby

Nová zjištění studie zdůrazňují důležitost zvládání rizikových faktorů srdečních chorob, pokud žijete s diabetem 2. typu.

Od Melissy John Mayer 1. prosince 2020

Středomořská strava vázaná na 30 procent sníženého rizika diabetu u žen

Dvacetileté výsledky sledování pomáhají osvětlit klíčové cesty v těle, které pomáhají vysvětlit ochranné výhody tohoto oblíbeného stylu stravování.

Od Becky Upham 23. listopadu 2020

7 nízkosacharidových dietních chyb, kterým je třeba se vyvarovat, pokud máte cukrovku

Omezení sacharidů je základem léčby diabetu, ale není spolehlivé. Vyhněte se těmto chybám s nízkým obsahem sacharidů pro lepší zdraví s diabetem 2. typu.

Od K. Aleisha Fetters 13. listopadu 2020 “

Komplikace diabetu 2. typu mohou být rozšířené a postihují téměř každou část vašeho těla. Jedna z největších hrozeb je pro vaše oči. Lidé s diabetem mají vyšší riziko vzniku vážných očních problémů než lidé bez diabetu.

Diabetes způsobuje zvýšený zánět v těle, což je zvláště patrné u velkých i malých cév, říká Mario Skugor, MD, endokrinolog na Clevelandské klinice v Ohiu harmoniqhealth.com/cz/. Problémy s většími cévami mohou podle něj způsobit infarkt a mrtvici, zatímco poškození menších kapilár může způsobit problémy s ledvinami a očima. “Pokud se podíváte do očí osobě s diabetem, často uvidíte poškozené kapiláry,” říká doktor Skugor.

Úspěšné zvládnutí diabetu a dalších zdravotních stavů a ​​pravidelná návštěva očního lékaře jsou klíčem k udržení zdravých očí. Zde je to, co potřebujete vědět o očních problémech souvisejících s diabetem.

Diabetická retinopatie

Podle amerických center pro kontrolu a prevenci nemocí je diabetická retinopatie, častá komplikace diabetu, hlavní příčinou slepoty u dospělých Američanů. Podle National Eye Institute má až 45 procent lidí s diabetem nějakou formu diabetické retinopatie.

Sítnice je tkáň v zadní části oka, která vnímá světlo, a její udržení zdravé je nezbytné pro jasné vidění. Existují dva typy diabetické retinopatie:

Podle American Diabetes Association (ADA) je neproliferativní diabetická retinopatie nejběžnější formou retinopatie. V mírných případech mohou krevní cévy nabobtnat a v sítnici tvořit váčky naplněné tekutinou. Zpočátku si možná ani neuvědomujete, že jsou vaše oči poškozeny, říká Rishi Singh, MD, oftalmolog na Clevelandské klinice. Vysvětluje, že lidé si mohou všimnout, že se jejich vidění rozmazalo nebo že je ve tmě hůře vidět. Lidé však tyto změny často připisují normálnímu stárnutí. Jak nemoc postupuje, cévy se mohou zablokovat, čímž se sítnice připraví o průtok krve. Proliferativní diabetická retinopatie se objevuje s tím, jak je blokováno více a více cév a na sítnici začínají rychle růst nové, ale nezralé a abnormální cévy. Tyto cévy mají tenké, křehké stěny a v případě úniku krve může dojít k závažné ztrátě zraku a dokonce ke slepotě. Někdy se tyto abnormální cévy mohou „stáhnout“ a způsobit určitý typ odloučení sítnice nazývaný trakční odloučení sítnice.

Léčba lasery, léky nebo obojí může pomoci, říká doktor Singh. Skugor ale dodává, že jakmile dojde k poškození, je obtížné obnovit ztracenou vizi – primárním cílem léčby je zpomalit postup a zachovat to, co vám zůstalo. Čím dříve je stanovena diagnóza a zahájena léčba, tím je pravděpodobnější, že si dokážete udržet dobrý zrak.

Makulární edém

Asi polovina lidí s proliferativní diabetickou retinopatií má také makulární edém. Makula je část oka zodpovědná za ostré, přímé, centrální vidění. Pokud tekutina uniká do makuly, může to způsobit otok, což může způsobit rozmazané centralizované vidění. Léčba makulárního edému zahrnuje léky, lasery a oční injekce.

Glaukom

Podle ADA mají lidé s diabetem o 40 procent vyšší pravděpodobnost vzniku glaukomu než lidé bez diabetu. Vaše riziko se zvyšuje s věkem i s tím, jak dlouho cukrovku máte.

U glaukomu se v oku vytváří tlak a poškozuje zrakový nerv, který vysílá signály ze sítnice do mozku. Odhaduje se, že tři miliony Američanů mají glaukom, ale pouze polovina si uvědomuje, že mají oční onemocnění. Pokud se glaukom neléčí, může způsobit oslepnutí.

Katarakta

Lidé s diabetem mají o 60 procent vyšší pravděpodobnost vzniku šedého zákalu než ti, kteří tuto nemoc nemají – když se čočka oka zakalí a způsobí rozmazané vidění. Katarakta je obvykle spojena s věkem, ale lidé s diabetem mají tendenci k rozvoji tohoto očního problému v dřívějším věku a tento stav může postupovat rychleji.

Pokud je šedý zákal mírný, může pomoci získání nových brýlí nebo používání slunečních brýlí ke snížení oslnění. Pokud to dostatečně nepomůže, chirurgický zákrok může odstranit vaši přirozenou čočku a nahradit ji umělou. Odstranění čočky u lidí s diabetem má potenciál zhoršit retinopatii a případně vyvolat glaukom.

Jak se vyhnout očním problémům souvisejícím s diabetem

Aby nedošlo k poškození cév a rozvoji očních problémů, říká Skugor: „Musíte kontrolovat hladinu cukru v krvi, krevní tlak a cholesterol, protože všechny přispívají k poškození. “Pokud kouříš, měl bys přestat.” Kouření je spojeno se zvýšeným rizikem očních problémů, včetně katarakty a poškození zrakového nervu.

Jako součást léčby diabetu je také nutné každoročně provádět rozšířené oční vyšetření a častěji, pokud máte retinopatii nebo závažné oční onemocnění, říká Singh. Váš oční lékař dokáže detekovat i jemné změny stavu vašich očí a včasná léčba očních problémů vám dává nejlepší šanci zachovat si zrak.

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o diabetu!

Nejnovější v diabetu 2. typu

5 způsobů, jak zvládnout diabetes typu 2 při práci z domova

Nedovolte, aby vám rutina práce z domova způsobila horskou dráhu s cukrem v krvi.  

Od Krista Bennetta DeMaia 31. března 2021 Sponzorovaný reklamní obsah

Food Rx: Endokrinolog sdílí to, co sní za den, aby pomohl předcházet diabetu 2. typu

Lékař ze Stanfordské univerzity, který se specializuje na léčbu lidí s diabetem 2. typu a obezitou, hovoří o záludném pojídání zeleniny a porcování rýže. . .

Od Kate Ruder 18. března 2021

Cukrovka 2. typu spojená se zvýšeným rizikem Parkinsonovy choroby

Genetická data naznačují, že může existovat přímý vztah mezi diabetem 2. typu a vyšším rizikem pohybové poruchy, jakož i její progresí. . .

Lisa Rapaport, 12. března 2021

Více důkazů Semaglutidová injekce jednou týdně pomáhá lidem s diabetem zhubnout

Semaglutid, prodávaný v nižší dávce pod značkami Ozempic a Rybelsus k léčbě diabetu 2. typu, může být také bezpečný a účinný při chronické váze. . .

Od Lisy Rapaportové, 8. března 2021

8 věcí, které by lidé s diabetem měli vědět o vakcínách proti COVID-19

Zjistěte více o bezpečnosti, účinnosti a významu očkovacích látek proti COVID-19, pokud vy nebo váš blízký žijete s diabetem 1. nebo 2. typu.

Od Kate Ruder, 21. ledna 2021

Existuje souvislost mezi diabetem 2. typu a znečištěním ovzduší?

Rozvíjející se vědecké studie naznačují, že vystavení znečištění ovzduší může ovlivnit riziko diabetu a ztěžuje zvládání této nemoci, pokud vy. . .

Od Kate Ruder 20. ledna 2021

Metformin může vést ke zdravějšímu těhotenství u žen s diabetem 2. typu

Těhotné ženy s diabetem 2. typu, které užívaly metformin, přibraly na váze, vyžadovaly méně inzulinu a měly nižší riziko porodu velkých dětí. . .

Od Lisa Rapaportová 10. prosince 2020

Většina pacientů s diabetem může mít za 10 let velmi vysoké riziko smrtelné srdeční choroby

Nová zjištění studie zdůrazňují důležitost zvládání rizikových faktorů srdečních chorob, pokud žijete s diabetem 2. typu.

Od Melissy John Mayer 1. prosince 2020

Středomořská strava vázaná na 30 procent sníženého rizika diabetu u žen

Dvacetileté výsledky sledování pomáhají osvětlit klíčové cesty v těle, které pomáhají vysvětlit ochranné výhody tohoto oblíbeného stylu stravování.