V současné době se také studuje celá řada experimentálních léčebných postupů

Lidé také rádi používají doplňky jako řešení. Před desítkami let byl DMSO (dimethylsulfoxid) populárním lidovým lékem na RA. Bylo také 15 minut slávy pro ostropestřec, kurkuma, vitamín D a nespočet dalších doplňků a produktů. Nezapomínejme také na bezlepkovou dietu.

Pravidelné cvičení je určitě užitečné pro zvládnutí symptomů RA. A existují potraviny, které jsou považovány za protizánětlivé. Užitečné, možná. Na RA však neexistuje lék.

Související: Léčba rané revmatoidní artritidy: Proč je tak důležitá?

Řízení a léčba RA obvykle zahrnuje užívání léků, DMARD (antirevmatik modifikujících onemocnění) a biologických DMARD, které zpomalují progresi onemocnění a zabraňují deformaci kloubů. K potlačení zánětu a snížení bolesti lze použít jiné léky. Cílem léčby je zvládnout nemoc. Neexistuje jediný léčebný plán, který by fungoval pro všechny s RA. K nalezení nejefektivnější kombinace léků a technik sebeřízení (snížení stresu, používání technik ochrany kloubů, masáže a další) je nutné období pokusů a omylů.

4. Únava je stejně skličující jako bolest při revmatoidní artritidě

Většina lidí si uvědomuje, že RA je stav chronické bolesti. Po diagnostikování RA se stává středem pozornosti zvládání bolesti a naučit se žít s bolestí. Většina lidí si neuvědomuje, že s RA je únava stejně velkým problémem jako bolest. Výzkum publikovaný v časopise RMD Open naznačuje, že únava v RA je trvalým problémem a nenaplněnou potřebou. I při vylepšených léčebných strategiích únava přetrvává.

5. Ranní strnulost je uznávanou charakteristikou RA – Nejste líní

Znám spoustu lidí, kterým se těžko vstává, když se spustí budík. To jsou lidé bez RA, stejně jako lidé s RA. U lidí bez RA je to většinou důsledek nedostatečného spánku. Pro lidi s RA je ranní ztuhlost skutečnou charakteristikou onemocnění. Přesná příčina ranní ztuhlosti u RA není známa, ale zdá se, že je spojena se zánětem.

Ranní ztuhlost ve vás zanechává pocit, že nemůžete vstát; zploštělé, jako by je srazil kamion. Ztuhlost kloubů a bolesti těla jsou intenzivní a kruté a obvykle trvají déle než hodinu. Pokud tedy máte RA, nesnažíte se jen chytit pár dalších mrknutí nebo být líní – vaše tělo nespolupracuje.

SOUVISEJÍCÍ: Jak se vypořádat s ranní tuhostí – tipy od lidí žijících s RA

6. Pracovní postižení je běžné u revmatoidní artritidy

Podle CDC může RA ztížit práci. Ve skutečnosti je u dospělých s RA méně pravděpodobné, že budou zaměstnáni než u těch, kteří RA nemají, ukazuje výzkum. Jak nemoc postupuje a zhoršuje se, mnoho lidí s RA zjistí, že nemohou pracovat na úrovni, kterou kdysi dělali. Ztráta práce u lidí s RA je nejvyšší u lidí, jejichž zaměstnání je fyzicky náročné, a méně u osob s zaměstnáními, které jsou méně fyzické nebo kde mají vliv na pracovní tempo a pracovní činnosti.

Zatímco některé studie naznačují, že míry pracovní neschopnosti s RA jsou poněkud proměnlivé, prospektivní studie ukazují, že tato míra je asi 30 až 40 procent pět let po diagnóze, podle výzkumu publikovaného v časopise Annals of the Rheumatic Diseases.

Bylo teoretizováno, že lepší možnosti léčby, jako jsou biologická léčiva, by měly pozitivní dopad na RA a nižší míru pracovní neschopnosti. I když v jednotlivých případech může dojít ke zlepšení, výzkum naznačuje, že celková pracovní neschopnost zůstává problémem RA.

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o revmatoidní artritidě!

Nejnovější v revmatoidní artritidě

Chytré zdraví: Zkoušel jsem kryovibraci VibraCool na mou revmatoidní artritidu – a tady se stalo

Od Cheryl Crow 12. dubna 2021

Vysmátý autor přebírá smrtelně vážné téma: Boj o krytí zdravotního pojištění

Někdy si myslím, že mě chceš mrtvého … A já jsem tady, abych žil. A zdá se, že tyto věci se někdy vzájemně vylučují. – Jenny Lawson, z „Broken (…

Od Beth Levine, 6. dubna 2021

Zánět může přispět ke zhoršení dlouhodobého přežití u lidí s revmatickým onemocněním

Studie naznačuje, že mladí dospělí s psoriázou, lupusem a RA čelí vyššímu riziku úmrtí na infarkt.

Od Becky Upham 5. dubna 2021

Chytré zdraví: Vyzkoušel jsem virtuální realitu Telehealth pro bolest chronické artritidy – a tady se stalo

Od Cheryl CrowMarch 2, 2021

8 věcí, které by lidé s revmatoidní artritidou měli vědět o vakcínách proti COVID-19

Zjistěte více o bezpečnosti, účinnosti a důležitosti očkování proti COVID-19, pokud vy nebo váš blízký žijete s revmatoidní artritidou.

Od Meryl Davids Landau 8. února 2021

Je vaše revmatoidní artritida horší, než si uvědomujete?

Neunáhlete se odmítnout své příznaky jako „normální“. “Sledujte tyto příznaky, které byste měli zavolat svému lékaři.”

Od Briana P. Dunleavyho, 4. února 2021

7 z nejlepších aplikací pro lidi s revmatoidní artritidou

Vyzkoušejte tyto sledovače aktivity, pokud vám při tréninku brání artritida.

Michael Dolan, 7. ledna 2021

6 způsobů, jak co nejlépe využít návštěvu telemedicíny u svého revmatologa

S pandemií COVID-19 se návštěvy telehealth pro správu RA staly běžnějšími než kdy dříve. Vyzkoušejte tyto tipy, abyste si virtuální návštěvu užili na maximum.

Od Erica Patino 17. listopadu 2020

Náhled nových pokynů k léčbě revmatoidní artritidy

Odborníci z American College of Rheumatology se na výzkum nově podívali a předběžně doporučují nejlepší léčbu RA léky.

Od Meryl Davids Landauová, 10. listopadu 2020

7 tipů, jak zůstat aktivní doma s RA

Trávíte doma více času než kdy jindy, ale cvičení je stále zásadní – zvláště u RA. Vyzkoušejte tyto tipy, abyste otřásli cvičením nebo začali. . .

Od Erica Patino, 22. října 2020 “

Shutterstock

Když lidé přemýšlí o chronické obstrukční plicní nemoci, známější jako CHOPN, mohou si vykouzlit stereotypní představu – starší člověk s cigaretou v jedné ruce a kyslíkovou nádrží ve druhé. Je to ten, který zaostává za realitou. Čtěte dále, abyste rozptýlili mýty o CHOPN a získali tvrdá fakta o této podmínce.

Mýtus: CHOPN je vzácná. Příznaky CHOPN, jako je kašel a dušnost, si mohou v průběhu života výrazně vybírat na každodenním životě. Ale lidé s těmito příznaky se často přesvědčují, že je to kvůli něčemu jinému, jako je stárnutí. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) je v současné době diagnostikováno více než 15 milionů Američanů s CHOPN a věří se, že mnoho dalších má CHOPN, ale nebyli diagnostikováni a nejsou si toho vědomi. A co víc, podle National Heart Institute, Health’s National Heart, Lung, and Blood Institute, někdo ve Spojených státech umírá na CHOPN každé čtyři minuty.

Mýtus: CHOPN se vyvíjí pouze u kuřáků. Ano, kouření je hlavní příčinou CHOPN. Ve skutečnosti je podle CDC asi 75 procent lidí s CHOPN kuřáky. Přibližně 25 procent však nebylo. Expozice (především expozice na pracovišti) dráždivým látkám v plicích, jako jsou výpary, chemikálie nebo prach, a také znečištění ovzduší může lidi ohrozit. Možná není překvapením, že dýchání pasivního kouře může také přispět k rozvoji CHOPN.

Existuje také mírný genetický rizikový faktor. Přibližně 1 z 2 500 Američanů má nedostatek AAT (alfa-1 antitrypsin), což může vést k CHOPN i bez kouření nebo expozice škodlivinám.

Mýtus: CHOPN se vyvíjí až později v životě. Zřídka se u mladých dospělých vyskytuje CHOPN, ale pokud kouříte nebo máte jiné rizikové faktory, je to možné. Diagnóza se stává běžnější u lidí po čtyřicítce nebo starších let, ale s ohledem na dnešní délku života je to stěží považováno za staré.

“CHOPN je poruchou stárnutí, ale lidé ji mohou vyvinout v mladším věku, v závislosti na tom, kdy začali kouřit, počtu balení denně a genetických faktorech, jako je nedostatek AAT,” říká Richard S. Novitch, MD, ředitel plicní rehabilitace v Burke Rehabilitační nemocnici v White Plains v New Yorku.

Mýtus: K diagnostice CHOPN je zapotřebí řada testů. Diagnóza CHOPN začíná obecným hodnocením – vaší anamnézou, fyzickým vyšetřením a otevřeným rozhovorem o rizikových faktorech, jako je počet cigaret, které kouříte, zda máte dušnost nebo produkci sputa a jakoukoli expozici toxickým částicím. Diagnóza je potvrzena jednoduchým spirometrickým testem, nazývaným také test plicních funkcí, vysvětluje Brian W. Carlin, MD, pulmonolog se sídlem v Pittsburghu v Pensylvánii. Zkoušku lze obvykle provést v kanceláři poskytovatele primární péče nebo v nemocniční plicní funkční laboratoři.

Mýtus: CHOPN nelze léčit. https://harmoniqhealth.com Přestože na CHOPN neexistuje lék, dodržování předepsaného léčebného plánu a změny životního stylu mohou pomoci zpomalit jeho postup a zabránit trvalému poškození plic.

Přestat kouřit je nejdůležitějším krokem k tomu, aby se CHOPN nezhoršovala. Váš lékař pravděpodobně předepíše léky, jako jsou bronchodilatátory a inhalační steroidy, které pomohou zvládnout příznaky CHOPN. Získávání každoročních očkování proti chřipce a v případě potřeby zkoušení plicní rehabilitace vám také může pomoci kontrolovat váš stav. Ti s vážnější CHOPN mohou potřebovat kyslíkovou terapii nebo dokonce operaci.

Mýtus: CHOPN je mužská nemoc. V minulosti se zdálo, že hlavní demografickou příčinou rozvoje CHOPN jsou šedesátníci. Dnes jsou však ženy častěji diagnostikovány a diagnostikovány v padesáti nebo mladších letech. Ženy s příznaky CHOPN také častěji než muži zažívají časté vzplanutí, trpí depresemi a mají pocit, že jejich kvalita života je špatná.

Mýtus: Je příliš pozdě přestat kouřit, jakmile máte CHOPN. Mnoho lidí s CHOPN podceňuje poškození, které kouření způsobilo jejich srdci a plícím. Nikdy není pozdě skončit. Zachování funkce plic odvykáním kouření je silnější než cokoli, co pro vás může lékař nebo léky udělat, vysvětluje doktor Novitch.

Nyní, když znáte pravdu, nenechte se strachy nebo mylnými představami odradit od návštěvy svého lékaře a zastavení CHOPN v jeho stopách.

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o zdravém životě!

Nejnovější v CHOPN

Vakcíny proti COVID-19 a CHOPN: Měli byste dostat výstřel?

Emfyzém, chronická bronchitida a další typy CHOPN zvyšují riziko COVID-19, a proto je očkování obzvláště důležité. Zde jsou některé důležité úkoly. . .

Od Becky Upham 30. dubna 2021

15 způsobů, jak zůstat zdravý během sezóny nachlazení a chřipky, pokud máte CHOPN

Lidé s CHOPN mají větší pravděpodobnost nachlazení a chřipky – a potenciální komplikace mohou být závažné. Zde je návod, jak si v této sezóně posílit zdraví. . .

Od Colleen de Bellefonds 7. října 2019

Jak spravovat CHOPN na pracovišti

Tyto tipy vám mohou pomoci zůstat déle zaměstnáni – a vědět, kdy je na čase opustit svou roli.

Od Colleen de Bellefonds 7. října 2019

7 příznaků, které byste měli promluvit se svým lékařem o vaší léčbě CHOPN

Existuje několik možností léčby CHOPN, ale někdy může být zapotřebí změnit váš režim.

Od Becky Upham 1. března 2019

9 tipů, které pomohou zpomalit postup CHOPN

Změny životního stylu a pečlivé sledování symptomů jsou některé z věcí, které můžete udělat, abyste předešli exacerbacím.

Od Becky Upham 1. března 2019

Správa vaší únavy z CHOPN: 9 strategií pro zvýšení energie

Některé techniky mohou pomoci vypořádat se s únavou běžně spojenou s tímto stavem.

Od Becky Upham 1. března 2019

8 expertních dechových strategií pro lidi s CHOPN

Plicní rehabilitace může pacienty naučit techniky zvládání jejich symptomů.

Od Becky Upham 1. března 2019

7 příznaků, že se vaše CHOPN zhoršuje

Změny typických symptomů spojených s tímto stavem mohou být známkou progrese onemocnění.

Od Becky Upham 1. března 2019

Jak plicní rehabilitace pomohla mému stavu plic a prodloužila mi život

Pro Lynn Markwell byla terapie úplným změnou hry.

Od Don Rauf, 21. prosince 2018

Většina pacientů s CHOPN přichází o dávky plicní rehabilitace

Pouze malé procento lidí se účastní programů na zvládnutí symptomů a zlepšení kvality života.

Od Don Rauf, 6. prosince 2018 “

Terapie T-buněk CAR, která posiluje T-buňky imunitního systému, aby rozpoznaly a zničily rakovinné buňky. Alamy

Nejmodernější léčba glioblastomu zdaleka nedosahuje toho, co by onkologové chtěli svým pacientům nabídnout, i když výsledky se postupně zlepšují. Střední doba přežití v 90. letech byla 8 až 10 měsíců. Jen několik pacientů žilo pět let. Nyní je střední délka přežití 15 až 18 měsíců – dvojnásobek toho, co bylo před 20 lety.

V současné době se také studuje celá řada experimentálních léčebných postupů. Tato léčba nabízí pacientům s glioblastomem naději na mnohem lepší budoucnost.

Proč je léčba glioblastomu tak obtížná?

Některé z potenciálních možností nedávno prodiskutoval Mark Gilbert, MD, vedoucí vyšetřovatel a vedoucí neuroonkologické pobočky National Institutes of Health (NIH). Přidal se k němu Terri Armstrong, PhD, vedoucí vyšetřovatel NIH. Neuro-onkologická pobočka je společným programem Národního onkologického institutu (NCI) a Národního ústavu neurologických poruch a mrtvice. (1)

Před popisem experimentální léčby Dr. Gilbert a Dr. Armstrong vysvětlili, proč je glioblastom tak těžké léčit. Existují tři hlavní důvody:

Za prvé, mozek popírá vstup do mnoha chemikálií-včetně potenciálních léčeb-s hematoencefalickou bariérou, sítí kapilár, která řídí, co se dostane do mozku. To je obecně dobrá věc; chrání mozek před toxiny a infekcemi. Ale stává se problémem, když vědci chtějí dostat určité chemikálie do mozku. (1) Za druhé, glioblastomové nádory se skládají z různých druhů buněk, z nichž některé reagují na chemoterapii a některé ne. Za třetí, mozek spočívá jako tuhý pudink uvnitř tvrdé, uzavřené skořápky. Některé léky na chemoterapii způsobují bobtnání mozku, a to může být nebezpečné, protože mozek nemá kam expandovat. Otok může stlačit tkáň a vést ke smrti mozkových buněk. (1)

Jaké jsou současné léčby glioblastomu?

“Chirurgie během několika dnů po zobrazení nebo zobrazení symptomů – odstranění co největší části nádoru – je první léčbou většiny pacientů s glioblastomem,” říká Gilbert. A „po chirurgickém zákroku pacienti obvykle dostávají 30 dávek ozařování po dobu šesti týdnů a každodenní léčbu chemoterapeutickým přípravkem Temodar (temozolomid) k léčbě maligních buněk, které nelze chirurgicky odstranit. “(1)

Problém je v tom, že i když chirurg odstraní všechny viditelné stopy nádoru, několik roztroušených buněk, které zůstanou, nadále roste. Chirurgie tedy může růst nádoru zpomalit, ale nezastavit. Tyto léčby „zřídka vyléčí rakovinu kvůli mikroskopickým nádorům, které zůstávají po operaci,“ říká Armstrong. (1)

Jaká nová léčba se studuje?

Podle Gilberta existují dva hlavní experimentální přístupy zaměřené na lepší léčbu glioblastomu.